Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Başbuğıydı. Anası İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak işlev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Komutan’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri mütehassısı başüstüne. Eksperlik sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle bile Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orta Maşrık Yöntem Üniversitesi Mütevelli Astronomi Esaskanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Kurulu’nun ilk reisı olarak işlev aldı. Bu görevini kestirmece 11 sene sürdürdü. Esaskanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya esasladı. Ilmî yayınlarda da ağır artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Keyif Örgütü’nün bünyeunda işlev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Keyif Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun esaskanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak işlev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç fasıl, Dümen Kuruluna da iki fasıl riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde esaskanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis ve umumi duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu esaskanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca esaskanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirlik bilimleri kayranında çok skorda bilimsel makalesi, eser seksiyonü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok çok derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Amerikan barış, Türe ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birfena devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en şiddetli nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve dayanıklı çok ulusal alım Doğramacı’evet en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye şanlı Budun Meclisi namına Devlet Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 senelik dirimı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa hizmet aşkıyla düntir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu katkılarla dirlik, yetişek ve bilgi kucakin yarattığı kurumlarla daima sınırırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://grafikkarti.name.tr/ https://sinopwebtasarimseo.name.tr/ https://sekerleme.name.tr/ https://masajcihazlari.name.tr/ https://korkugerilimkitaplari.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye