haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye çav denir. Bu bilginin sütun, dergi kabilinden eser organlarıyla ya da radyo, televizyon kabilinden bildirişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere alfabelı dimdik hâline getirilmesine bile çav alfabesı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu bildirişim ihtiyacını telafi etmek derunin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara alfabelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat dirlikında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim vesaitının vürutmesi ile baş başa çav ve habere ulaşma yolları bileğişmiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile bildirişim gereksinimlerinı muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas evetğu günümüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan ulaşabilmek elan da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan birey ve toplumlar, yaşamın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp harmoni katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasi, hesaplı, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, kaynağını yaşamdan aldatmaır ve özellikle çok hızlı bileğişimlerin evetğu günümüz dünyasında bihaber konaklamak, adeta yaşamın dışında konaklamak fehvaına gelmektedir. Günümüzde adetları her sabık çağ mütezayit alfabelı, görsel ve işitsel eser organları, topluma çav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu çav kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilgi çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye hikâye ve olgular çav kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beşerı ısırması çav bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lafüyle gösterişsizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları aralıkştırıp çav hâline getiren kişidir. Bir muhabir derunin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi çav kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet başbuğının düşmesi çav kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi çav fail asliye taştır. Bir haberin kıymetini anlamak derunin öncelikle çav konseptı üzerinde kesilmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli hikâye, durum ve görünümle ilgili selen ve duyurulara çav denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması üzere mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da çav alfabeları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://grafikkarti.name.tr/ https://sinopwebtasarimseo.name.tr/ https://sekerleme.name.tr/ https://masajcihazlari.name.tr/ https://korkugerilimkitaplari.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye